EFTERÅR 2025 – aarhus og ONLINE


Mentalisering i lettere behandlingstilbud til unge

OM EFTERUDDANNELSEN

 

I dette forløb vil du lærer at udvikle og tilbyde lettere mentaliseringsbaserede behandlingstilbud til børn og unge.

Kurset giver en introduktion til, hvordan mentalisering kan anvendes i behandlingsarbejdet med børn og unge. Fokus vil være på de udfordringer, mange børn og unge står med i dag – og hvordan du, med en tværdiagnostisk tilgang, kan forstå og støtte dem, herunder børn og unge med diagnoser og belastninger.
Der vil være særlig opmærksomhed på, hvordan man samtaler med børn og unge, og hvordan man skaber et trygt og udviklende samtalerum.

Afslutningsvis retter vi fokus mod gruppebehandling med udgangspunkt i manualen MindUS. Du vil også få adgang til vores digitale platform med to mentaliseringsbaserede psykoedukative gruppeprogrammer: MindUS og MindTheParents. Programmet giver både generel viden om psykoedukative gruppeforløb og specifik indsigt i de to nævnte programmer, som er målrettet henholdsvis unge og deres forældre.
Efter kurset vil du være bedre rustet til at implementere og lede psykoedukative gruppeforløb for unge (og forældre) med udgangspunkt i mentaliseringsteknikker.

 
FORMÅL

Formålet med undervisningsforløbet er at uddanne kursisterne i mentaliseringsbaserede, lettere behandlingsforløb. Der vil være fokus på både individuelle forløb og psykoedukative gruppeforløb, med særligt fokus på at styrke mentaliseringsevnen i en gruppesammenhæng.

Undervisningen dækker både teoretiske aspekter og praktiske metoder og teknikker til effektiv gruppeledelse og psykoedukation.

MÅLGRUPPE

Forløbet er rettet mod psykologer og PPR-psykologer der varetager lette behandlingstilsbud

MINDUS og MINDTHEPARENTS – HVAD ER DET? 


MindUS:

  • Et gruppeforløb målrettet unge.
  • Formålet er at styrke unges mentale sundhed og deres forståelse af sig selv og andre.
 

MindTheParents:

  • Et forløb for forældre.
  • Målet er at hjælpe forældre med at forstå deres teenagere, håndtere uhensigtsmæssig og destruktiv adfærd, og lære nye strategier til at støtte deres børn bedre ved hjælp af mentaliseringsteknikker.
 

Begge programmer er udviklet og afprøvet i samarbejde med Social- og Boligstyrelsen og Styrelsen for International Rekruttering og Integration. 

 
MANUAL

Du modtage et fysisk eksemplar af en manual målrettet Mindus .Herunder kan du se et kort uddrag af MindUS manualen (Manualenmanual består af ca. 85 siders beskrivelse af de forskellige sessioner som gruppeprogrammet indeholder).

 
ONLINE PLATFORM

Herunder kan du se et eksempel på den online platform du får adgang til hvis du køber MindUs gruppeprogrammet. MindTheParents programmet er opbygget på samme måde. 

Kontakt kursusleder Johanne Zinck Jørgensen ved spørgsmål: 
johanne@centerformentalisering.dk

DATO OG TID

Dag 1: Introduktion til mentalisering i arbejdet med unge i mistrivsel

Dag 2: Hvorfor er der så mange børn og unge, der har det svært i dag?

Dag 3: Hvordan arbejder vi med mentaliseringsbaseret med børn og unge?

Dag 4-5: MindUs og Mind the Parents:

Dag 6: Adgang til online univers

STED

Dag 1: I lokaler i Aarhus C i gåafstand fra banegården. Rosenkrantzgade 31, 2. tv, 8000 Aarhus C.

TILMELDINGSFRIST

?

KURSUSBEVIS

Ved uddannelsens afslutning uddeles kursusbevis.

KOMPETENCEFONDEN: Denne uddannelse kvalificerer dig til at kunne forstå og anvende teori fra mentaliseringsteorien til at kunne implementere og lede psykoedukative gruppeforløb for unge og forældre, baseret på mentaliseringsteknikker.

PRIS

14.400 kr. ekskl. moms. inkl. forplejning og et eksemplar af både manualen til MindUs og MindTheParents.


PROGRAM

Dag 1 – Introduktion til mentalisering i arbejdet med unge i mistrivsel

  • Mentalisering – definition og anvendelse i praksis
  • Mentaliseringssvigt – arbejdet med unge, forældre og samarbejdspartnere 
  • RAM – Roligere, Ansvarligere og Mentaliserende
  • ÅBENT – indstilling
  • Mentalisering i praksis i behandling og grupper 
  • Model mentaliserinsdimensionerne. Fokus på at møde den anden (eller sig selv!), hvor vedkommende er.
 

Dato: Onsdag d. 27. august 2025
Tidsrum: 9.00 – 15.00 
Underviser: Mette Bak Gundersen

Dag 2: Hvorfor er der så mange børn og unge, der har det svært i dag?

  • Normalitet og afvigelse – hvordan forstår og støtter vi børn og unge med særlige behov? 
  • Ungdomskultur forventninger sociale medier diagnoser og perfektionisme
  • Børn med specifikke vanskeligheder ADHD-, ADD- og AST-forstyrrelser i et mentaliseringsperspektiv 
  • Angst og depression og skolefravær hos unge
  • Traumer og udviklingstraumer 
  • Model udviklingsalder – at tage behandlingsmæssigt afsæt i den unges udviklingsalder
Dato: Torsdag d. 4. september 2025
Tidsrum: 9.00 – 15.00 
Underviser: Mette Bak Gundersen

Dag 3: Hvordan arbejder vi med mentaliseringsbaseret med børn og unge?

Mentaliseringsbaserede samtaler og behandling i forhold til børn og unge: 

  • Samtaler med børn og unge 
  • ”Mind-me” – individuelle samtaler 
  • Betydningen af fællesskabet og gruppen – arbejdet med børne- og ungegrupper
  • Mentaliseringsbaseret supervision og kollegial sparring
  • Model interventionsspektrum
 

Dato: Fredag d. 26. september 2025
Tidsrum: 9.00 – 15.00 
Underviser: Janne Østergaard Hagelquist

DAG 4 og 5: MindUs og Mind the Parents:

  • Præsentation af programmerne
  • Gennemgang af vigtige refleksioner i forhold til etablering af grupper
  • MindUs: Et gruppeforløb for unge, der har udfordringer med trivsel, relationer, følelsesregulering og selvværd.
  • Mind the Parents: Et program udviklet til forældre til teenagere, der har risikoadfærd som stoffer, begyndende kriminalitet eller generel mistrivsel. Programmet understøtter, at forældrene får konkrete værktøjer til deres forældreskab.
  • Gruppeledelse:
  • Principper for god mentaliserende gruppeledelse
  • Hvordan genereres en mentaliserende indstilling i gruppesammenhæng
  • Hvad er epistemisk tillid
  • Hvordan genereres epistemisk tillid i gruppesammenhæng
  • Psykoedukation i gruppesammenhæng.
Dato: Torsdag d. 2. oktober 2025 & tirsdag d. 28. oktober 2025
Tidsrum: 9.00 – 15.00 
Underviser: Susanne De Lima 

DAG 6: ADGANG TIL ONLINE UNIVERS

Materialer: Som en del af undervisningsforløbet vil deltagerne modtage:

  • Manual for enten MindUs eller Mind the Parents
  • PowerPoint-materiale til 6 gruppemøder
  • Adgang til et videounivers med:
    • Videomateriale med instruktion til hvert gruppemøde, gennemgået af erfarne gruppeledere
    • Ekstra materiale med øvelser og film, der kan tilpasses til den individuelle målgruppe

Undervisningsgang: Adgang til videobaseret læringsunivers.
Som en del af forløbet får deltagerne adgang til et online videounivers, der kan tilgås lokalt. Her præsenteres en gennemgang af alle gruppemøder, introduceret af erfarne gruppeledere. Deltagerne får desuden adgang til ekstra materiale med øvelser og film, som kan tilpasses den konkrete målgruppe.

Materialet inkluderer:
Manual for MindUs og Mind the Parents
PowerPoint-præsentationer til 6 gruppemøder
Tips og tricks til arbejdet med grupper

Undervisningen varetages af Lobna Hleihel og Rikke Nielsen.


*Der tages forbehold for ændringer i programmet, som ikke påvirker det samlede udbytte af efteruddannelsen.

 

Undervisere på efterudannelsen

Susanna nyt

SUSANNA DE LIMA

Susanna de Lima er autoriseret psykolog og har siden 2001 været med til at udvikle forskellige behandlingsmodeller for udsatte voksne og unge med komplekse vanskeligheder, herunder rusmiddelproblemer.
Til dagligt arbejder Susanna med faglige udviklingsopgaver, supervision, undervisning og terapi i forhold til udsatte unge med særlig interesse for udsatte unge med rusmiddelproblematikker og kompleksiteten hos denne målgruppe. Susanna ser en vigtig udfordring i at spotte rusmiddelproblematikker blandt unge og udsatte unge så tidligt som muligt, idet vi har en særlig mulighed for at forebygge, at de unge udvikler et liv med misbrug. Den særlige udfordring ligger i både at folde kompleksiteten ud og samtidig finde ind til de bagvedliggende faktorer, som fastholder den enkelte ung i et problematisk rusmiddelbrug/misbrug.
Derudover har Susanna stor erfaring med  implementering af mentaliseringsbaseret behandlingstilgange  i forskellige kontekster, herunder miljøterapeutiske, pædagogiske og kliniske kontekster.

Janne

Janne østergaard hagelquist

Janne Østergaard Hagelquist er autoriseret psykolog og godkendt som specialist i børnepsykologi og supervision. Hun arbejder med behandling af børn, unge og familier, hvor der har været omsorgssvigt, overgreb og/eller vold. Janne er grundlægger af Center for Mentalisering, som har til formål at udbrede viden om mentalisering og anvendelsen af mentaliseringsbaseret behandling i arbejdet med udsatte børn, unge og voksne. Janne er forfatter og medforfatter til flere bøger, herunder ”Mentalisering i mødet med udsatte børn” (2012), ”Mentalisering i pædagogik og terapi” (2014), “Mentaliseringsguiden” (2015), “Mentalisering i organisationen” (2016), “Mentalisering i familien” (2017),  “Mentalisering i ledelse og samarbejde” (2019) og senest “Mentalisering i supervision” (2025).

Mette Gundersen

Mette bak Gundersen

Mette Bak Gundersen er autoriseret cand. psych. Hun har de sidste to år arbejdet som privatpraktiserende psykolog med speciale indenfor traumer og sorg. Hun arbejder både med voksne, børn og familier, som på den ene eller anden måde har fået sorg tæt på livet gennem kritisk sygdom, død eller andre traumatiserende oplevelser. Mette har bl.a. erfaring fra tidligere ansættelser i PPR, Kræftens Bekæmpelse og Palliativt Team. Her har hun både haft terapeutiske forløb, men også undervist og superviseret forskellige faggrupper, som arbejder med alvorligt syge og døende mennesker og deres pårørende. Hun tilbyder undervisning til forældre, pædagogisk personale og sundhedspersonale om eksempelvis ’Børn som pårørende’, ’Familieliv, børn og sorg’, ’Sygdomsramte børn’ el. ’Sorg og mentalisering’. Derudover superviserer Mette fagpersonale som på forskellig vis kommer i berøring med målgruppen. Mette er særligt optaget af, hvordan vores mentalisering påvirkes ved alvorlig sygdom og tab  – både hos professionelle, patienter og pårørende – og herunder, hvordan vi som professionelle kan støtte mulighed for mentaliserende samspil i de relationer vi møder og selv indgår i, i arbejdet med kritisk sygdom og sorg.

Vil du sikre dig en plads?